dlfilecenter | گزارش کارآموزی اجرای پروژه مسکونی با کیفیت عالی

dlfilecenter | گزارش کارآموزی اجرای پروژه مسکونی

گزارش کارآموزی اجرای پروژه مسکونی

دسته: کارآموزی

بازدید: 4 بار

فرمت فایل: doc

حجم فایل: 3369 کیلوبایت

تعداد صفحات فایل: 32

گزارش کارآموزی اجرای پروژه مسکونی در 32 صفحه ورد قابل ویرایش

قیمت فایل فقط 9,900 تومان

پس از پرداخت، لینک دانلود فایل برای شما نشان داده می شود.

پرداخت و دانلود

گزارش کارآموزی اجرای پروژه مسکونی در 32 صفحه ورد قابل ویرایش

فهرست مطالب

عنوان                                                                                                             صفحه

پی کنی

پی سازی و هدف آن

آماده سازی پی

پی سازی در ساختمانهای فلزی

پی های سراسری یا گسترده

آرماتوربندی شبکه فونداسیون

شمع کوبی

بتن   

موادتشکیل دهنده بتن

ساخت بتن

حمل بتن

بتن ریزی

انواع بتن

ویبره کردن بتن

آرماتوربندی ستونها

قالب بندی ستونها

بلوک

پله های بتن مسلح

دالها

دیوارها

ستون

اجرای پله

آجر چینی

نعل درگاه

سقف کاذب

تاسیسات

مقدمه :

اولین باری که انسان از نعمت سر پناه بر خوردار گشت فرو رفتن خشکی در آب و پناهنده شدن انسان و حیوان به غارها و  ار تفاعات بوده است  با پیدایش فصل خشکی انسان مجدداً رو به خشکی آورد که در این تاریخ یعنی تقریباً هزار سال قبل از میلاد مسیح اولین خانه های مسکونی در ایران مشاهده شد که از شاخه برگ در ختان بوجود می آمد پس از مدتی  سر پنا ههااز خشت های گلی و پوشش شاخ و بر گ در ختان ساخته می شد حدود 3000 سال قبل از میلا د با مهاجرت آریائیها به ایران مسکن به صورت خشت و یا آجربا پوشش سفالی بود یا تسلط هخامنشیان در شهرهای یونانی معماری سنگی جای خود را باز کرد در قرن هفدهم ساختمان های موزه با استفاده از آرموتورهای طولی و قطری بجای سنگهای یکپارچه به هم اتصال یافتند و بین ستون ها با قطعات کوچکتر پوشانه شده وبه کمک همین آرماتور ها در قرن هیجدهم  دان ولیت فاصله ی بین ستونها ی کلیسا را با قطعات سنگ پوشانده است لذا در معماری سنگی فلز نقش بزرگی را ایفا نمود با رواج واستفاده بتن و فلزبا هم مهم تر شدزیرا بتن در مقابله با سنگ کمتر تاب کشش را دارد بعلاوه قرا ردادن فلز در داخل بتن خیلی آسان تر از قرار دادن آن در سنگ است اما امروزه چون همانند گذشته نیاز اولیه هر انسانی مسکن می باشد و به علت تراکم بیش از حد شهرها از جمعیت ونیز روی آوردن  صنعت ساختمان سازی به مرتفع ساختن واحد های مسکونی و اداری و همچنین به منظور تامین نیازهای کشاورزی چه از لحاظ راههای ارتباطی و چه از نظر کانالهای آ برسانی  مصرف بتن در قسمت ذکر شده بخــــــــــــصـــــــــوص در صـــــــنـــــعــــــت ساخـــــتمان سازی بسیار زیاد و هر روز بیــشتر می شود.

شمع بندی چوبی :

       شمع چوبی عبارت است از تیر گرد یا چهار تراشی که از بالا بر الواری متکی است که خود بر بدنه گود( یا دیوار ساختمان مجاور) تکیه دارد و از پایین در زمین کف گود، با زاویه ای حدود 45 درجه، استوار گشته است. الوار های متکی بر بدنه، ممکن است به صورت  عمودی یا افقی بر دیواره ی گود ( یا دیوار ساختمان مجاور) قرار گیرند و برای تقسیم بهتر فشار، بین شمع  و الوارها، چهار تراش افقی قرار می گیرند. برای جلوگیری از فرو رفتن شمع در زمین( به خاطر  سطح مقطع نسبتا کم آن و فشار زیاد از بالا) به پایه آن را بر مصالح مقاومی مانند آجر یا بلوک های سیمانی قرار می دهند.

پی کنی :‌

پی کنی جهت ایجاد فنداسیون ( پی ، شالوده ، فونیزه ) در داخل زمین ایجاد می شود .

پی کنی به توجه به نقشه های اجرایی و ابعاد پی ها و با در نظر گرفتن قالبها می باشد . مثلاً اگر قالب پی آجری به ضخامت  سانتی متر باشد چنانچه مربعی به ضلع 150 سانتی متر باشد اگر از هر طرف 15 سانتی متر جهت قالب بندی در نظر بگیریم ، بایستی ابعاد 180در 180 سانتی متر حفاری گردد .

پی سازی :

            نقش پی در ساختمان تحمل بارهای وارده از ساختمان و انتقال آن به زمین زیر آن است . بنابراین پی ساختمان بایستی دو خصوصیت زیر را دارا باشد .

1- جنس پی و نوع آن و ابعاد آن بایستی طوری باشد که خود بتواند بارهای وارده را با اطمینان کامل تحمل نماید .

2- ابعاد پی به ویژه طول و عرض آن باید به گونه ای باشد که بتواند با ایمنی کافی بار وارده را با توجه به مقاومت خاک به زمین انتقال دهد . بر حسب نوع ساختمان و خاک محل و موارد دیگر ، پی ساختمان را به صورت غیر مسطح و مسطح می توان ساخت .

پی های غیر مسلح :

            این نوع پی ها معمولاً برای ساختمان های با مصالح بنایی ( دیوار باربر ) کاربرد دارد، از نقطه نظر مصالح به کار رفته انواع و اقسام مختلف دارد .

شفته ریزی : شفته مخلوطی است از خاک محل ، شن و ماسه ، آهک و آب

پی های مسلح :‌

            پی های بتن مسطح برای تحمل بار دیوارها و ستون های بتنی به طور کلی برای انواع ساختمان ها کاربرد دارد و بسته به وزن طبقات ( تعداد طبقات ) و موقعیت آن در روی زمین و همچنین جنس و مقاومت خاک از یکی از انواع متداول فنداسیون های بتن مسطح می توان استفاده نمود .

            نحوه عمل فن ها از این قرار است :

            بار وارد بر آن را در روی یک سطح نسبتاً بزرگ خاک توزیع می نماید و در نتیجه شدت تنش وارده ( نیرو بر واحد سطح ) را کامل داده ،‌ تا خاک بتواند در کمال اطمینان وزن وارده را تحمل نماید . به عنوان مثال اگر مقاومت مجاز 2 کیلوگرم بر سانتی متر مکعب باشد و ستونی با مقطع 20*20 وزن 40 تن را بخواهد تحمل نماید تنش وارد بر ستون 100 کیلوگرم بر سانتی متر مکعب فرو می رود که اگر بخواهیم ستون را مستقیماً در روی زمین قرار دهیم و خاک تحمل نکرده و ستون در زمین فرو می رود بنابراین بار 40 تن را باید بر روح سطح بزرگتری که همان سطح پی است را توزع نمود تا تنش وارده به خاک از مقاومت پی مجاز آن کمتر شود و زمین بتواند آنها را تحمل نماید .

انواع فنداسیون های گسترده بتن مسلح :‌

1- پی های منفرد :‌

این فونداسیون ها بار تنها یک ستون را تحمل می کند .

2- پی های مرکب ( چند ستونی ) :

            این فونداسیون ها بار 2 یا چند ستون را تحمل می کند .

            این فونداسیون ها موقعی به کار می روند که معمولاً پی ها نزدیک به هم و عملاً در یکدیگرند تداخل نموده و یا خیلی نزدیک هستند .

3- پی دیوار ( نواری ) :

            این نوع پی ها معمولاً بار دیوارهای پیوسته بتنی و یا دیوارهای با مصالح بنایی یک ساختمان را تحمل می نمایند . گاهی در زیر ستون های کناری در مجاور ساختمان های دیگر نیز از این نوع پی استفاده می شود .

4- پی های کنسولی :‌

            این گونه پی ها در خطوط مجاور سایر ساختمان ها به کار می رود که با ترکیب با پی منفرد با ستون وسط جمعاً تشکیل پی های باسکولی را می دهند .

            بار ستون های متعدد و دیوارها به طور کل وزن کل ساختمان را تحمل کرده و به صورت یک دال پیوسته عمل می کنند تا بارها را در یک مساحت بزرگ
پخش نماید .

آرماتور گذاری :

            آرماتور به صورت میله گرد فولادی به قطرهای 6 الی 40 سانتی متر در بازار موجود هستند .

            سطح جانبی میله گرد ممکن است صاف بوده که به آرماتور ساده مرسوم است و یا اینکه به صورت آج دار باشد . آرماتورهای ساده و صاف علامت Q فی و آرماتورهای آج دار با علامت Q نمایش داده می شود .

            میله گردهای به قطر 6 و 8 و گاهی 10 میلی متری به صورت کلاف ولی
نمره های بالاتر به صورت شاخه های 12 متری تولید می شود میله گردهای تولید کارخانه ذوب آهن اصفهان به سه نوع هستند .

در بتن ریزی حجیم :

            برای اجرای آرماتوربندی قطعات بتن مسطح بایستی میله گردها را به
اندازه های لازم و بر طبق اندازه های نقشه بریده و بر طبق الگوهای ارائه شده در نقشه خم نموده و فرم لازم را به آن بدهند .

– برای خم کردم میله گردها از آچار مخصوص F یا گوساله و صفحه فلزی مخصوص که بر روی میز نصب میگردد ، ‌استفاده نمود.

– قبل از مصرف میله گرد باید با برس سیمی آنها را پاک و تمیز نود به طوری که زنگ زدگی و مواد خارجی از قبیل روغن در روی آن وجود نداشته باشد .

            البته مقدار کمی زنگزدگی میله گردها به شرط که به مرحله خودرگی میله گرد نرسیده باشد اشکالی ندارد .

– خم کردن میله گرد به هیچ وجه نباید توسط حرارت انجام گیرد زیرا در اثر حرارت از مقاومت و خواص میله گرد آن کاسته می شود .

            آرماتوربند با داشتن نقشه ابتدا برای هر موقعیت میله گرد را به طول مندرج در می آورد فهرست نقشه و به تعداد لازم بریده و سپس با گچ فواصلی را که در روی نقشه برای قسمتهای مختلف ذکر شده بر روی میله گردها بریده شده علامت گذاری می نماید و سپس با استفاده از ابزار کار لازم که همان میز کار و آچار F می باشند از محل های علامتگذاری شده فرم های لازم را به میله گردها داده و بر طبق الگوهای ارائه شده آنها را خم می کند .

1- آرماتورهای طول یا راسته :

آرماتورهایی اصلی هستند که به صورت طولی در تیرها ، ستوها و دال ها ،‌
پی ها دیوارها و شناژ ها به کار می روند .

            بایستی از آماتور آج دار استفاده شود معمولاً دو انتهای میله گرد قلاب یا خم 90 درجه می شود .

2- خاموت :‌

            جهت کلاف کردن آرماتورهای راسته تیرها و ستون ها مورد استفاده قرار
می گیرند که معمولاً به شکل چهار ضلعی می باشند . شکل های چند ضلعی و دایره نیز به ندرت کاربرد دارد .

            در ستون ها به ویژه در مقاطع دایره ای شکل گاهی به جای خاموت از کلاف دورپیچ استفاده می شود . خاموت ها معمولا‌ً از میله گردهای 6 یا 8 یا 10 می باشند و جهت سهولت کار از میله گرد ساده استفاده شده تا عملیات خم کردن براحتی صورت پذیرد . دو انتهای خاموت بایستی خم گردد .

3- ادکا :‌

            در قطعات خمشی ( تیرها ، داله های سقف ) در بعضی مقاطع همان مثبت و در بعضی مقاطع همان منفی داریم ، بنابراین میله گردهای کنشی ممکن است در قسمت بالا و یا پایین مقطع قرار گیرد .

            از این رو میله گرد طولی را در محل های تغییر علامت همان خمش به صورت شکل زیر خم نموده و در داخل کار قرار می دهند که به آن ادکا میگویند .

اندود شسته :

            رو کار شسته از سنگ های ریز و درشت قابل انجام می باشد البته از
سنگ های ریز یعنی حدود 20 میلی متر را می توان روی تمامی ساختمان مورد استفاده قرار دارد و از سنگ های درشت تر رویکف و غیره استفاده می شود .

زمان مصرف گچ از لحاظ دما :

            با توجه به آن که گچ در موقع ساختمان تولید گرما میکند ،‌به طوری که تقریباً تا حدود 15 تا 20 مصرف نمود ، ولی عملاً در کارگاهها باید از این کار خودداری کرده و حداکثر ملات گچ را دردمای کمتر از 5 یا 6 درجه سانتی گراد مصرف ننمائیم .

دوغ آب گچ :‌

            برای ساختمان دوغاب گچ عین ساختن ملات گچ عمل می نمایند ، فقط از آب بیشتری استفاده می نمایند به طوری که ملات کاملاً رقیق و روان باشد ، از دوغ آب گچ برای پر کردن درزهای طاق ضربی استفاده می نمایند . دوغ آب گچ را قبل از ازدیاد حجم گچ مصرف می کنند و ملات گچ را بعد از ازدیات حجم .

اندودها :‌

            اندود گچ و خاک ، گچ و خاک رس را مخلوط کرده و از ملات گچ و خاک استفاده می کنند . فقط برای سفید کاری اطاق روی پوشش گچ و خاک را با یک قشر گچ بدون خاک می پوشانند ،‌ آن هم به علت رنگ سفید آن است که آمادگی بهتری برای نقاشی دارد .

شفته آهک :

            یکی از ارزانترین اندودها است ، معمولاً شفته را با خاک محل درست می نند .در جایی مانند تهران که رطوبت مناسب است ، می توان از شفته آهکی برای پی سازی ساختمانهایی که با مصالح بنایی ساخته می شود ، استفاده نمود .

اندود سیمان رنگی :‌

            در ساختمان سازی مخصوصاً در نماسازی و یا فرش کف احتیاج به سیمانی باشد که باربری آن مورد نظر نبوده بلکه زیبایی آن مورد نظر است . مخصوصاً از سیمان سفیداستفاده می شود .

گچ :

            از جمله مصالحی است که در صنایع ساختمان سازی از اهیمت ویژه ای برخوردار می باشد . گچ به علت خواص خود از اولین قدم در ایجاد یک بنا پیاده کردن زمین می باشد و به اصطلاح برای ریختن در اطراف زمین مورد نیاز می باشد و تا آخرین مراحل بنا که سفید کاری و نصب سنگ است باز هم گچ مورد نیاز است و حتی در نقاشی ساختمان هم از کچ استفاده می نمایند .

کاشی کاری :‌

            کاشی قطعه سنگی است مصنوعی به ابعاد مختلف و به ضخامت چند میلیمتر که یک روی آن دارای سطحی شیشه ای بوده که کاملاً صاف و صیقلی می باشد و به راحتی قابل تمیز کردن است و اغلب در محلهایی از ساختمان به همین علت به راحتی مورد استفاده قرار می گیرند که امکان رشد میکروب بیشتر بوده و در نتیجه به نظافت بیشتری احتیاج دارد مانند : حمامها ،‌توالتها ، آشپزخانه .

ابعاد کاشی :

            رایج ترین ابعاد کاشی که تا مدتها در ایران رایج بود کاشی 15*15 بود ولی امروز ولی در سالهای اخیر کاشی با ابعاد 10*10 و 20*20 و 30*20 و 20*10 و حتی 40*40 نیز به بازار آمده و همچنین کاشی هایی نیز به انواع یک لب پخ بوده و دو لب پخ در مجاور یک زاویه که به آن دو لب پخ کتجی می گویند و دو لب پخ در دو ضلع موازی .

            علت مصرف کاشی در ساختمان : در مکان هایی می باشد که با آب در تماس است و باید به طور مداوم این محل ها نظافت شود . سطح خارجی کاشی با یک ورقه لعاب پوشیده شده است .

کانالهای تاسیساتی :

            در ساختمان های وسیع که دارای زیر بنای زیاد می باشد ، مکان هایی به عنوان کانال های عمودی تاسیساتی ساخته می شود که از این مسیر کلیه لوله های برق رسانی ، کابل های برق و آنتن و لوله های آب سرد و گرم رفت و برگشت ،
لوله های فاضلات و خلاصه لوله های آب باران و در مواردی کانال هی کولر نیز با ظرفیت و گنجایش کافی پیش بینی و ساخته می شود که مسیر آنها در
نقشه های ساختمانی و تاسیساتی مشخص می باشد . این کانالها تا پشت بام جهت استفاده لوله های آب باران ، هواکش و کانالهای کولر که کولرهای آنها در پشت بام نصب می باشند ، ادامه می یابد .

تاسیسات مکانیکی :

الف) نقشه های لوله کشی آب سرد و گرم بهداشتی ، مشخصات و نحوه اتصالات .

ب ) لوله های شوفاژ و یا تهویه مطبوع .

ج) شبکه فاضلاب و آب باران ، مشخصات ونحوه اتصالات آنها .

د ) مسیر و مشخصات کانالهای تهویه یا کولر .

هـ) شبکه لوله کشی موتور خانه و نحوه اتصال شبکه به دیگ های آب گرم شوفاژ و بهداشتی به کار می رود .

الف- مسیر و مشخصات سیم کشی برق ، تلفن ، درباز کن های برقی ، آنتن ها ، سیستم اعلام خطر ، آتش سوزی ، اعلام خطر گاز ، اعلام خطر در موارد سرقت .

ب – سیم کشی موتور خانه ، تعیین مشخصات تابلوهای برق و محل نصب آن به کار می روند .

سنگ :

            سنگ ها یکی از قابل مطالعه ترین عناصر طبیعی هستند تقریباً برای اتمام رشته های علوم مورد استفاده هستند . مهندسین ساختمان مطالعه در سنگ بسیار اندک بوده و تقریباً به رنگ و پایداری آن در مقابل عوامل جوی و همچنین پایداری آن در مقابل سایش و غیره محدود می باشد .

فرش کف :‌

            در ساختمانهای عمومی مانند بیمارستانها و هتلها و مدارس و ادارات که رفت و آمد زیاد می باشد و کف سالنها در معرض سایش قرار دارد و همچنین باید نظافت کردن آن آسان باشد ، برای فرش کف ها اغلب از سنگ استفاده می نمایند . برای آپارتمان های مسکونی نیز فرش سنگ با توجه به رنگ های جالب و قیمت ارزان آن متداول است . ابعاد سنگ ها 40*40 یا 50*50 یا 40*20 و یا 15*30 است و برای فرش کف سرویس های مانند آشپزخانه و حمام و توالت نیز از سنگ استفاده می شود با شیب ملایمی که به طرف کف شور داشته باشد .

نصب سنگ روی دیوار :

            نصب سنگ روی دیوار ممکن است در مکانهای مختلف ساختمان انجام شود . متداولترین دیواری که ممکن است با سنگ پوشانده شود ، دیوارهای خارجی ساختمان بوده که بعضی از مهندسین نماسازی را با سنگ انجام می دهند .

            در ساختمان های عمومی اغلب دیوارهای راه پله را که عبور و مرور از آن زیاد بوده و دیوارهای آن در معرض آسیب می باشند با سنگ پوشانیده می شود . در بیمارستانها و ادارات و مدارس که رفت و آمد زیاد می باشد و باید نظافت کردن آن آسان باشد ، اغلب دیوارهای اطاقها را تا حدود یک متر با سنگ می پوشانند . در بعضی از ساختمانها دیوارهای سرویس ها را نیز به جای کاشی با سنگ می پوشانند .

سنگ پلاک :

            پر مصرف ترین سنگها در صنعت ساختمان سازی سنگ های پلاک است که ضخامت آن بر حسب محل مصرف از یک سانتی متر تا 4 سانتی متر و گاهی هم بیشتر می باشد . سنگ های یک سانتی متری برای قرنیز اطاقها و سنگهای 2 سانتی متری برای فرش کردن و نماسازی و سنگ های 3 سانتی متری برای فرش کردن حیاط و سنگهای 4 سانتی متری برای پله و بیش از 4 سانتی متری برای مکانهای مخصوص مانند ستونها تزئیینی شومینه و یا جاهایی از این قبیل مصرف می شود . ضمناً ممکن است یک روی سنگ پلاک را با تیشه های مخصوص خط بیاندازند که به آن سنگ تیشه ای می گویند . این نوع سنگ بیشتر در محل هایی فرش می شود که امکان لیز خوردن عبور کنندگان روی آن می باشد . مانند کف حیاط و غیره و همچنین ممکن است با نظر مهندس معمار برای زیبایی سنگ کف راهروها و یا نماسازی را نیز تیشه ای نماید .

قیمت فایل فقط 9,900 تومان

پس از پرداخت، لینک دانلود فایل برای شما نشان داده می شود.

پرداخت و دانلود

برچسب ها : گزارش کارآموزی اجرای پروژه مسکونی , گزارش کاراموزی اجرای پروژه مسکونی , کاراموزی اجرای پروژه مسکونی , کارورزی اجرای پروژه مسکونی , دانلود گزارش کارآموزی اجرای پروژه مسکونی , پروژه مسکونی

نظرات کاربران در مورد این کالا
تا کنون هیچ نظری درباره این کالا ثبت نگردیده است.


ارسال نظر

dlfilecenter | گزارش کارآموزی اجرای پروژه مسکونی با کیفیت عالی

ممکن است شما دوست داشته باشید